Bywasz zapominalski/a i martwisz się, że może to stanowić nieuchronny efekt procesu starzenia się? Spokojnie. Być może mózg robi po prostu "wiosenne porządki".
Jeśli twój mózg czasami czuje się trochę jak sito, przez które pewne informacje wpływają i wypływają poza jego kontrolą, może zdecydować o ich przydatności, bądź jej braku. Zapominanie może być również oznaką wydajności mózgu, wynika z nowych badań przeprowadzonych w Tsinghua University (Chiny), których wyniki opublikowano w czasopiśmie "Cell".
Najwyraźniej mózg, podobnie jak dom, gromadzi różne, upychane w nim rzeczy, których ci już nie potrzeba, a zapominania niektórych faktów i zdarzeń to tylko sposób na zrobienie trochę miejsca dla nowych myśli i wspomnień.
Wcześniej sądzono, że z czasem wspomnienia stają się wyblakłe lub nowe doświadczenia po prostu zastępują stare, mówią naukowcy. Jednak, okazało się, że zapominanie jest procesem aktywnym.
Naukowcy wykorzystali do badań muchy, dzięki czemu zidentyfikowali molekularne ścieżki, które powodują, że dość nowe wspomnienia mogą być zapomniane. Kiedy zaburzono u owadów funkcjonowanie określonej ścieżki, nowe wspomnienia zostały zapamiętane przez dłuższy okres czasu.