Powszechnie wiadomo, że przypominanie sobie jest skuteczniejsze, jeśli dołączymy do tego procesu skojarzenia z tym, co chcemy sobie przypomnieć - np. przydatne jest stosowanie mnemotechniki czy powiązanie szukanej rzeczy z jakimś kolorem, etc. Nowe badanie wykazało, że dotyk ma znaczny wpływ na proces przypominania, ale nie w sposób, jaki przychodzi na myśl - oddziałuje bowiem niejednoznacznie.
![Dotyk oddziałuje na pamięć [© Gravicapa - Fotolia.com] Dotyk oddziałuje na pamięć](http://www.senior.pl/Dotyk-oddzia-uje-na-pami-c_leadimg1731e1223a7ed779630f40abf62c1a61.jpg?1317769650)
Naukowcy z University of Notre Dame w Indianie poprosili uczestników o obejrzenie zdjęć, każdego z innym zestawem form geometrycznych. Badani mieli znaleźć podobieństwa między identycznymi formami, ale w różnych kolorach. Połowa badanych wykonywała zadanie trzymając ręce na kolanach, reszta - trzymając zdjęcia w dłoniach.
Kiedy naukowcy przeanalizowali wyniki, okazało się, że ci, którzy trzymali zdjęcia w rękach, trudniej rozpoznawali podobieństwa, słabiej zapamiętywali, a tym samym gorzej porównywali różnice i podobieństwa.
Naukowcy doszli do wniosku, iż dzieje się tak dlatego, że gdy otrzymujemy informacje o czymś, co jest w naszych rękach, przerabiamy te dane na głębszym poziomie dodając więcej szczegółów, a w konsekwencji nie pozwala to tak łatwo na analizę podobieństw na ogólniejszym poziomie.
Przyczyna tej różnicy ma ewolucyjne podstawy, sądzą uczeni. Zwracanie większej uwagi na rzeczy, które są blisko ciała, dotykają nas, jest niezbędne dla przeżycia, np. owady czy rośliny mogą być niebezpieczne lub trujące, ale czasem przydatne i cenne. Taka umiejętność zatem, tj. obserwacja szczegółów, może uratować życie.