9 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień Archiwów. Z tej okazji w prawie 40 miastach Polski archiwa państwowe otworzą swoje podwoje. Dni Otwarte w archiwach państwowych odbędą się również w sobotę 13 czerwca. Obchodom towarzyszyć będą warsztaty, wystawy oraz spotkania związane z historią miast i regionów.
![Międzynarodowy Dzień Archiwów [fot. Jak odnaleźć własne korzenie - w Archwium Państwowych w Olsztynie, fot. A. Kułyk] Międzynarodowy Dzień Archiwów [fot. Jak odnaleźć własne korzenie - w Archwium Państwowych w Olsztynie, fot. A. Kułyk]](http://www.senior.pl/Miedzynarodowy-Dzien-Archiwow_img5575f020abfdb.jpg)
W archiwach będą odbywały się wystawy, prezentacje i spotkania związane z historią miast i regionów. Będzie można wziąć udział w warsztatach z czytania źródeł historycznych i konserwacji dokumentów oraz uzyskać poradę jak dbać o rodzinne archiwa i prowadzić badania nad historią rodzin (archiwiści zachęcają do zabrania ze sobą
rodzinnych dokumentów). Pracownicy archiwów będą także pomagać w odnalezieniu dokumentacji osobowej i płacowej po zlikwidowanych zakładach
pracy. Będzie to również wyjątkowa okazja do zwiedzenia magazynów oraz pracowni konserwacji i digitalizacji akt. Na dzieci czekają zabawy i konkursy. Na wszystkie spotkania wstęp jest wolny.
Wycieczka po Archiwum Państwowym w Zielonej Górze odbywać się będzie szlakiem „naj…” – dokumentów najstarszych, największych, najmniejszych, najpiękniejszych i najbardziej zabawnych. Archiwa w Bochni i Opolu zapraszają na spotkania z twórczością XV-wiecznego kronikarza, geografa i dyplomaty na dworze Kazimierza Jagiellończyka - Jana Długosza, którego 600-lecie urodzin przypada w tym roku. Archiwum Państwowe w Szczecinie zaprezentuje dokumenty historyczne dotyczące morza, tematem wystaw i spotkań w archiwum w Jeleniej Górze będzie turystyka. Na zielonych terenach Archiwum Państwowego w Katowicach odbędzie się piknik z grami terenowymi dla dzieci i dorosłych. W Łodzi można będzie zobaczyć wystawę dokumentów rodzinnych łodzian oraz zwiedzić wieżę zegarową dawnego ratusza, w którym swą siedzibę ma archiwum. Archiwum Państwowe w Poznaniu zaprasza na wystawę dawnych dowodów osobistych, paszportów i legitymacji, archiwum w Toruniu pokaże jedną z najbardziej imponujących w Polsce kolekcji królewskich pieczęci. W
Warszawie 13 czerwca będzie odbywał się VI Warszawski Piknik Archiwalny. Na Krakowskim Przedmieściu (wokół pomnika Mikołaja Kopernika) i w Pałacu Staszica - siedzibie Polskiej Akademii Nauk – prawie 30 instytucji pamięci zaprezentuje swoje zbiory dotyczące historii cudzoziemców w Warszawie. W piknikowej atmosferze odbywać się będą spotkania, wystawy i konkursy dla najmłodszych.
Międzynarodowy Dzień Archiwów został ustanowiony w 2008 r. podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur na pamiątkę utworzenia 9 czerwca 1948 r. w Paryżu Międzynarodowej Rady Archiwów - organizacji pozarządowej mającej na celu upowszechnianie dostępu do światowych zasobów archiwalnych. Tego dnia archiwa na całym świecie przypominają o swojej misji i znaczeniu dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw.
Szczegółowy program tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów dostępny jest
na stronie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych
www.archiwa.gov.pl oraz stronach internetowych archiwów.