W poniedziałek ponad 440 tysięcy maturzystów przystąpiło do egzaminu z języka polskiego. Charakterystyka porównawcza Zosi i Telimeny z "Pana Tadeusza" Mickiewicza oraz sytuacja ludzi starszych na wsi na podstawie fragmentu "Chłopów" Reymonta - na jeden z tych tematów mogli napisać uczniowie ostatnich klas liceów.
Mówiąc oględnie, maturzystów nie zaskoczono, pierwsze z wymienionych zagadnień należy do „klasycznych". Porównania słynnych bohaterek naszej narodowej epopei dokonywali w szkołach ci, którzy dziś noszą miano seniorów, osoby w średnim wieku i obecni studenci. „Pan Tadeusz" znany jest powszechnie, a w szkołach omawiany dokładnie.
Drugi temat cieszył się mniejszym zainteresowaniem abiturientów, ale z pewnością wzbudził zaciekawienie. Jakkolwiek „Chłopi" nierzadko pojawiają się na maturze, np. w 2006 roku w ramach podstawowego poziomu egzaminu można było opisać przyczyny konfliktu między synem a ojcem z powieści Władysława Reymonta, to jednak wybrany z lektury wątek starości stanowi pewne novum.
Nie dysponujemy statystykami, ale sondy dziennikarzy wskazują, że uczniowie częściej wybierali temat odnoszący się do bohaterek „Pana Tadeusza".